نقد و معرفی

  1. خانه
  2. نقد و معرفی
  3. بابا لنگ دراز: فراتر از کلیشه‌ها
26 اسفند 1402

بابا لنگ دراز: فراتر از کلیشه‌ها

جودی ابوت دختر پرورشگاهی یک حامی مالی پیدا کرده است. او قرار است برای بار اول از پرورشگاه خارج شده و به دانشگاه برود. جودی ابوت تنها سایه‌ی حامی‌اش را دیده است و به او لقب بابا لنگ دراز داده است. او که عاشق رفتن به دانشگاه است هر روز برای بابا لنگ دراز نامه می‌نویسد و وقایع زندگی‌اش را تعریف می‌کند.

کتاب بابا لنگ‌ دراز نوشته‌ی جین وبستر از همان زمان نوشته شدن پیشرو و ساختارشکن بود. شخصیت جودی ابوت که یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های دختر دنیاست آنقدر ساختارشکن بود که توانست الگوی خیلی از دختران نوجوان باشد. 
جودی که در یک پرورشگاه رشد کرده است با مشکلات زیادی درگیر است. او بزرگ‌تر از سایر بچه‌هاست و به آن‌ها رسیدگی می‌کند. در عین حال با مدیر بداخلاق پرورشگاه مشکلاتی دارد. جودی در نوشتن توانمند است و قلم گیرایی دارد. به همین دلیل یکی از اعضای هیئت امنای پرورشگاه تصمیم می‌گیرد او را به دانشگاه بفرستد و همه‌ی هزینه‌های تحصیل او را بپردازد. جودی که تنها سایه‌ی بلند این مرد را روی دیوار دیده‌ است او را بابا لنگ‌ دراز نامیده و برای او نامه می‌نویسد. 
جودی در دانشگاه با بقیه‌ی بچه‌ها متفاوت است. به‌خصوص با دختر ثروتمندی به نام جولیا پندلتون که اخلاق و رفتار اشراف‌منشانه‌ای دارد. او بسیار لوس و خودخواه است و جودی را تحقیر می‌کند. اما جودی در دنیای رویاها زندگی می‌کند و با تمام ناملایمات کنار می‌آید. 
نویسنده که گرایش روشنی به فمنیسم دارد تلاش کرده با ساختن شخصیتی به نام جودی ابوت ساختارهای زن‌ستیزانه‌ی جامعه را نقد کند. بابا لنگ دراز پیش از این همیشه پسران را به دانشگاه می‌فرستاده است اما این بار با رفتن جودی به دانشگاه موافقت کرده است. جودی در دانشگاه تمام کلیشه‌های مربوط به رفتار و گفتار و خواسته‌های زنان را زیر سوال می‌برد. همچنین نویسنده ساختارهای طبقاتی جامعه را نقد می‌کند و این را با تقابل شخصیت‌های جودی و جولیا نشان می‌دهد. اما در عین حال معتقد است همه‌ی ثروتمندان مثل هم نیستند مانند شخصیت‌های جولیا و جرویس پندلتون. 
خود ساختار کتاب نیز متفاوت و جذاب است. چرا که کل رمان با نامه شکل گرفته است. ما نامه‌های جودی به بابا لنگ دراز را می‌خوانیم اما خود بابا لنگ دراز در داستان حضور ندارد. با اینکه شخصیت او در داستان مهم و تاثیرگذار است غیبت او تعلیق را بیشتر می‌کند و در پایان، این غیاب، سرنوشت ماجرا را تعیین می‌کند. 
جودی ابوت شخصیت شاد و سرزنده و رویایی برای همیشه در جهان ادبیات داستانی ماندگار شد. هر نوجوانی با دیدن جودی به رویاهایش فکر می‌کند و برای تلاش انگیزه می‌گیرد. جودی از مشکلات نمی‌ترسد و ناامید نمی‌شود و صداقت و یگانگی او با زندگی محصول رنجی بزرگ و بی‌اندازه است که به انسان می‌آموزد تا زنده است باید تلاش کند و از چیزی نترسد. 
 

ارسال نظر