یادداشت‌ها، مقاله‌ها و گفت‌وگوها

  1. خانه
  2. یادداشت‌ها، مقاله‌ها و گفت‌وگوها
  3. اقبال‌زاده: مرادی کرمانی بر دو نسل نویسندگی اثر گذاشته است
20 شهریور 1402

اقبال‌زاده: مرادی کرمانی بر دو نسل نویسندگی اثر گذاشته است

گفتگوی زیر در هفتاد سالگی هوشنگ مرادی کرمانی انجام شده است و این روزها که این نویسنده بزرگ ادبیات کودک در ایران 80 ساله شده است، گزیده آن خالی از لطف نیست.

شهرام اقبال‌زاده: مرادی کرمانی نویسنده‌ای است که بیش از همه نویسندگان، آثارش به زبان‌های زنده دنیا مانند انگلیسی، آلمانی، هلندی و کره‌ای ترجمه شده  و بیشتر داستان‌هایش جزیی از کتاب‌های درسی دانش‌آموزان در بیشتر کشورهای جهان است.

اولین شرط دل‌نشین بودن یک اثر، صمیمانه بودن و صادقانه بودن آن است که این ویژگی در آثار مرادی کرمانی موج می‌زند. زبان ساده، روشن و گویا همراه با جملات کوتاه، شیوا و دلنشین بدون این که از میزان صمیمت داستان چیزی کم کند از زندگی مردم می‌نویسد در حالی که به هیچ وجه دچار روزمرگی نمی‌شود و این ویژگی‌هاست که آثار وی را برجسته می‌کند.

دومین ویژگی، کم صدا بودن آثار مرادی کرمانی است. ما در داستان‌های وی هرگز نمی‌بینیم که دسته‌ای یا افرادی از اقشار مختلف جامعه تخریب شوند. مرادی کرمانی در آثارش با نگاهی یکسان به همه می‌نگرد، هرچند آدم‌های خوب و بد وجود دارد اما مرادی کرمانی با خشم به هیچ کس نگاه نمی‌کند؛ ضمن اینکه تشخص فردی از جمله ویژگی‌هایی است که در آثارش وجود دارد اما نقد اجتماعی هم همراه با طنز شیرین در پشت پرده آثارش دیده می‌شود و زهر تلخ‌ترین موضوعات را گرفته و با نگاهی انسانی و متعالی به موضوعات نگاه می کند، او به نوعی منتقد وضعیتی است که در اطرافش وجود دارد و خواستار اصلاح آن است.

در واقع او در آثارش نه شعار می‌دهد نه نسخه‌نویسی می‌کند و در پشت طنز به ظاهر ساده‌اش طنز عمیقی است که خواننده می‌تواند پی ببرد که چه مشکلاتی در سطح جامعه وجود دارد که باید اصلاح شود. او درحالی که به رئال‌نویسی و واقع‌گرایی مشهور است در آثارش دو اثر فانتزی هم مانند «نه تر نه خشک» دارد. 

مرادی کرمانی با اتکا به ادبیات کهن ما نگاه‌ نو و تازه‌ای به روایت داستانی و جهان دارد که در عین حالی که شیوایی دارد از پشتوانه ادبیات کهن نیز بهره گرفته است. وی از ادبیات کهن و فرهنگ عامیانه به خوبی استفاده کرده است. کوتاه بگویم که ایشان نویسنده‌ای بومی، ملی و جهانی است.

مرادی کرمانی، جدا از اینکه نویسنده خوبی است انسانی شریف و دوستی پرعاطفه هم هست. با نگاهی اجمالی به پیشینه ادبیات کودک در ایران می‌بینیم وی توانسته یک شخصیت ماندگار به نام «مجید» خلق کند که در ذهن مردم حک شده است.
حمایت و توجه به ادبیات کودک لازمه تلاش و توجه نهادهای مدنی، خلق ادبی (که مرادی کرمانی انجام داده است) و بیان نقد و نظرات (که وظیفه منتقدین است) است. مرادی کرمانی با آثارش به ارتقا و پیشرفت ادبیات کودک ایران کمک کرده و بر دو نسل از نویسندگان به طور مستقیم و غیرمستقیم اثر گذاشته است.

منبع: سایت ایبنا

ارسال نظر